Bebeğiniz 1 yaşına bastı: Mutlu yıllar!
deniznehir 53 Takipçi | 5 Takip

Glitter Words


Kategorilerim

Sevdiğim Fotoğraflar

Gitmek İstediğim Yerler

Benim Tarzım

Okumak İstediklerim

İzlediklerim

Gezdiğim Yerler

Evim İçin

Çocuk

Yaşam

Mizah

Hobi

Sağlık

Günlük

kız bebek örgüleri

hamilelik ve anne

örgü bebek takımı

örgü teknikleri

mutfağımdan tarifler

şapkalar

bebek-çocuk sağlığı

bebek gelişimi

Diğer İçeriklerim (590)
Tüm içeriklerim

Yaşadığım sürece yaşamımda,Doğan her gün güneşim,
Gelen her gece yıldızım,
Tükenmeyen ışığım ol...
Sıcaktan bunaldığımda,
Nazlı nazlı esen yelim,
Soğuktan titrediğimde,
İçimi yakan ateşim,
İçtiğim suyum,
Aldığım nefesim,
Umudum ol...
Yüreğinle,sesinle,sevginle,
Sadece benim,benim ol...

My House on WebTakipçilerim (53)
02 08 2014

Bebeğiniz 1 yaşına bastı: Mutlu yıllar!


Bebeğiniz 1 yaşına bastı: Mutlu yıllar!

Çoğu kişi ilk doğumgününü, bebeklikten yeni yürümeye başlayan çocukluğa geçişte bir dönüm noktası olarak görür. Bazıları da bebek yürümeye başlar başlamaz veya ilk deneme adımlarını attığında onu bu şekilde görmektedir. Bebeğiniz, bebeklikten yeni yürümeye başlayan çocuk aşamasına ne zaman geçerse geçsin bu sizin için acı-tatlı bir tecrübe olacaktır. Bir yandan büyümekte olan çocuğunuzla gurur duyarken öte yandan da bebeğinizin minik hallerine özlem duyabilirsiniz.

Bebeğiniz kutlanacak çok şey olduğunu biliyor gibi. Artık farklı şekillerde hareket edebiliyor olduğu için dans etmeye bile başlayabilir. Sevdiğiniz müziği açın ve bebeğinizi ellerinden tutun. Olduğu yerde zıplamaya ve başını bir o yana bir bu yana sallamaya meyilli olacaktır. Bebeğinizle birlikte dans etmek, onunla bağ kurmak için büyük bir fırsattır ve bu bebeğinizin duygularını ifade etmesi ve motor becerilerini geliştirmesi için ona büyük bir şans verir. Ve bu eğlencelidir! Bebeğinize farklı müzik türleri dinletin ve gevşemesine izin verin. Büyüyen dans ustanızın kendi müzik tercihleri olduğunu görünce şaşırabilirsiniz, özellikle bazı müzik türlerine mutlu bir şekilde tepki verebilir.

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Bir bebeğin ilk adımları genellikle sarsak olmasına rağmen, çoğu çocuk kısa bir süre içerisinde güvenli bir şekilde yürümeye başlayabilir ve bu genellikle birkaç gün alır.

Problem & Çözüm

Öfke nöbetleri
Öfke nöbetleri rahatsızlık verici ve sinir bozucu olabilir. Ancak bunların bebekliğin (ve çocukluğun) doğal bir parçası olduğunu bilirseniz daha az can sıkıcı olabilir. Bebeğiniz bu patlamalar ile kötü niyetli olmaya çalışmıyor. Bu sadece iletişim kurmakta zorlandığının veya istediği şeyleri elde edemeyip sinirlendiğinin bir işaretidir. Özellikle dil becerileri ve tercih duyusu henüz gelişmekteyken, bebeğinizin ağlamak ve bağırmak gibi ilkel bebekçe tepkilere başvurmaktan başka çaresi yoktur.

İyi haber eninde sonunda bu aşamayı atlatacağıdır. Şu an için bazı ipuçları:

İhtiyaçlarına cevap verin. Bebeğiniz onun isteklerine ve ihtiyaçlarına cevap verdiğinizde, bir özdeğer ve mutluluk duygusu geliştirir, bu nedenle mümkün oldukça taleplerini karşılamak en iyisidir. Eğer bebeğinize istediğini veremezseniz ve o bu duruma duygusal olarak tepki verirse, sakin ve rahatlatıcı olun. İstediği şeyin yerine bir alternatif sunmanız da yardımcı olacaktır.

Engellemeler işe yarar. Bebeğinizi rahatsız edebilecek durumları ortadan kaldırarak ya da bunları öteleyerek de bazı öfke nöbetlerini engelleyebilirsiniz. Bebeğinize alternatifler arasından seçim yapma şansı vermek (yemek, oyun vb.) ve “hayır” kelimesini kullanmayı en az seviyeye indirmeniz de bebeğinizin duygusal istikrarının desteklenmesine yardımcı olur.

Sakin olun. Bebeğiniz öfke nöbeti geçirdiği zaman, sakin ve tepkisiz olun. Eğer yapabiliyorsanız, ona fazla ilgi göstermeyin. Aşırı ilgi sadece öfke nöbetini artırır. Duygularını kabul edin: "Çok mu sinirlendin? Başka bir bisküvi daha mı istiyorsun?". Daha sonra nazikçe kuralınızı koyun. "Şimdi daha fazla bisküvi yok, ancak öğle yemeğinden sonra yiyebilirsin". Yeni yürümeye başlayan bir çocuk bu noktada çok fazla tartışmayı veya öğrenmeyi özümsemeyecektir. Bebeğinizle tartışmaktan kaçının. Bağırmak veya tehdit etmek sadece öfke nöbetini artırır ve bebeğinizi korkutur (öfke nöbetinin kendisi de bebeğinizi korkutabilir çünkü kendini duygusal olarak kontrolden çıkmış hissedebilir). Bebeğinize yakın olun ve mümkünse kucağınıza alın. Eğer bebeğiniz saldırganlaşırsa, sakinleşebileceği daha güvenli bir yere götürün.


Yorum Yaz