İkinci çocuğa hazır mısınız
deniznehir 53 Takipçi | 5 Takip

Glitter Words


Kategorilerim

Sevdiğim Fotoğraflar

Gitmek İstediğim Yerler

Benim Tarzım

Okumak İstediklerim

İzlediklerim

Gezdiğim Yerler

Evim İçin

Çocuk

Yaşam

Mizah

Hobi

Sağlık

Günlük

kız bebek örgüleri

hamilelik ve anne

örgü bebek takımı

örgü teknikleri

mutfağımdan tarifler

şapkalar

bebek-çocuk sağlığı

bebek gelişimi

Diğer İçeriklerim (590)
Tüm içeriklerim

Yaşadığım sürece yaşamımda,Doğan her gün güneşim,
Gelen her gece yıldızım,
Tükenmeyen ışığım ol...
Sıcaktan bunaldığımda,
Nazlı nazlı esen yelim,
Soğuktan titrediğimde,
İçimi yakan ateşim,
İçtiğim suyum,
Aldığım nefesim,
Umudum ol...
Yüreğinle,sesinle,sevginle,
Sadece benim,benim ol...

My House on WebTakipçilerim (53)
02 05 2013

İkinci çocuğa hazır mısınız

İkinci çocuğa hazır mısınız |  görsel 1
İkinci çocuğa hazır mısınız İkinci çocuğa karar vermeden iyi düşünmeniz lazım.
01.05.13 - 16:37:06

İlk çocuktan sonra, eve ikinci bir bebeğin gelmesi hem ebeveyn hem de çocuk açısından önemli bir sürecin başlaması anlamına geliyor. Fakat büyük bir aile olmak istiyorsanız biraz fedakarlıkla bu zor günleri aşabilirsiniz. Bu durumda babaya da büyük görevler düşüyor. Baba, anneye çocuğun bakımı konusunda ne kadar destek olursa ikinci çocuğu büyütme telaşı da o kadar kolaylaşıyor.

Tekrar hamile kalmak

• Birinci çocuğunuzla ikinci çocuğunuz arasında çok fazla yaş farkı olmazsa, ikinci hamileliğiniz sizi birincisinde olduğu kadar heyecanlandırmayabilir. Fakat bu normal bir durum. Sorun yapmamaya çalışın.
• Hamilelik döneminiz biraz daha yorucu geçebilir çünkü evde bir bebeğiniz daha var. Bu nedenle eğer mümkünse hamilelik döneminizde mutlaka size yardımcı olacak birinin yanınızda olmasını sağlayın. Bu kişi; anneniz, kayınvalideniz, arkadaşınız ya da bir bebek bakıcısı olabilir.
• İlk hamileliğinizin rahat geçmesi ikincisinin de rahat geçeceği anlamına gelmiyor. Örneğin ilk hamileliğinizde mide bulantısı yaşamamış olabilirsiniz ama ikincisinde bu durumun görülmesi mümkün. Tabii tam tersi de olabilir ve ilkinden çok daha rahat bir gebelik geçirebilirsiniz.
• Rahminiz daha esnek olduğu için, hamile olduğunuz daha çabuk belli olur ve göbeğiniz daha fazla çıkar. Bu durum sizi şaşırtmamalı.
• İkinci doğumdan sonra rahim kasılmaları daha ağrılı geçer.

Kardeşe alıştırın

• İlk çocuk evin ilgi odağı olmaya alışmış olduğundan kendisine karşı yapılan en ufak ilgisizliği bile hisseder. Bu nedenle bebek için ne kadar heyecanlı olursanız olun, evdeki ufaklığın kendini önemsiz hissetmesine neden olacak davranışlardan kaçının.
• Yeni bebeğiniz için yapılacak planlarda; örneğin odasının hazırlanmasında, kıyafetlerinin alınmasında ilk çocuğunuzun da fikrini alın.
• Çocuğunuza mutlaka bir bebek beklediğinizi açıklayın. Eğer iki yaşına gelmemişse ona kardeşinin olacağını hamileliğin en başında söylemeyin. Çünkü dokuz ay onun için uzun, gergin ve heyecan verici bir süreç olur. 3-5 yaş arası çocuklarsa annelerinin görüntüsünün değiştiğini hemen fark eder. Bu nedenle karnınız büyümeden bir açıklama yapmalısınız. Beş yaş ve üstü çocuklara bu güzel haberi öğrenir öğrenmez verebilirsiniz.
• Bebeğiniz karnınızda hareket ettiğinde kardeşinin onu hissetmesi için elini karnınıza koymasını sağlayın.
• İlk çocuğunuzun alıştığı düzenin kesinlikle bozmayın. Odası değiştiğinde ya da eşyalarından vazgeçmek zorunda kaldoğında kardeşine karşı nefret duyabilir.
• Hamilelik döneminde çocuğunuzu çok fazla kucağınıza alamayabilirsiniz fakat bu durum çocukta sevilmediği duygusunun uyanmasına neden olabilir. Bu durumda babanın çocuğa daha fazla ilgi göstermesi gerektiğini unutmayın.

İkinci çocuğa sahip olmanın avantajları

1. Eğer hemen bir çocuk sahibi daha olmaya karar verirseniz bebeğinizin küçülen eşyaları diğer çocuğunuza olacaktır. Bu da yeni kıyafetlerin çöpe gitmesine engel olur.
2. İlk bebekte zorlanmış olabilirsiniz fakat ikinci bebekte aynı zorlukları bebek büyütmeye alışkın olduğunuz için yaşamayacaksınız.
3. Çocuğunuzun kardeşinin yüzünü ilk gördüğünde verdiği tepkiyi dünyadaki hiçbir şeye değişemezsiniz.
4. İkinci çocukta birincisinde olduğu gibi kendinizi eve kapatmazsınız ve daha rahat dışarı çıkarsınız.
5. Biraz büyüdüklerinde birlikte oynamaları sizi çok rahatlatır. Kendinize zaman ayırabilirsiniz.


Yorum Yaz